Herbata i zdrowie

Walory odżywcze

Herbata pita bez mleka i bez cukru, nie zawiera kalorii, co powoduje, że jest najzdrowszą alternatywą do większości napojów bezalkoholowych.

Kofeina

Istnieje wiele udowodnionych negatywnych wpływów kofeiny na organizm człowieka, zawartej  zarówno w kawie, jak i herbacie.. Przeciętna filiżanka herbaty zwiera około połowę ilości kofeiny w porównaniu do kawy  tj. mniej więcej 33 mg kofeiny na średnią filiżankę (190 ml).

Nawodnienie

Długo istniało przekonanie, że napoje zawierające kofeinę, takie jak herbata są moczopędne i mają negatywny wpływ mogący doprowadzić do odwodnienia organizmu. Spożywanie herbaty nie wywołuję działań moczopędnych chyba, że ilość herbaty spożywanej jednorazowo zawiera więcej niż 300 mg kofeiny. Jest to odpowiednik mniej więcej sześciu lub siedmiu wypitych filiżanek w ciągu około jednej godziny. Jako, że herbata w 99% składa się z wody, przyczynia się do pokrycia dziennego zapotrzebowania w płyny.

Podsumowania

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że herbata ma wiele dodatkowych korzyści dla zdrowia i aktualnie prowadzonych jest wiele badań, celem podparcia tej teorii.

Dla uzyskania większej ilości informacji zapraszamy na www.tea.co.uk/tea-4-health.

W międzyczasie możemy szukać pociechy w słowach Williama Gladstona – „Jeśli jest Ci zimno, herbata Cię ogrzeje. Jeśli jest Ci ciepło, herbata Cię orzeźwi. Jeśli jesteś w kiepskim nastroju, herbata Cię pocieszy. Jeśli jesteś podekscytowany, herbata uspokoi Cię.” -  pomimo tego, że te słowa nie powinny być traktowane jako potwierdzenie naukowe, odzwierciedlają pozytywny wpływ herbaty na samopoczucie i zdrowie nas wszystkich.