The History of Tea

Historia herbaty

Napój, który zmienił świat

Pierwsze wzmianki
Legenda głosi, że herbatę odkryli Chińczycy za czasów panowania chińskiego cesarza Shen Nung w 2737 r p.n.e, jako pierwszy wsypał on liście do czajnika z gotującą wodą. Pewne jest to, że pojemniczki do parzenia herbaty zostały odkryte w grobowcach pochodzących z dynastii Han, która panowała od 206 r.p.n.e – 220 r.. Do czasu dynastii Tang (618-906 n.e) zyskała na popularności na tyle, że powstała pierwsza książka w całości poświęcona herbacie o nazwie “Ch’a Ching”.

Trochę później japońscy mnisi odwiedzili Chiny, by studiować sztukę zaparzania herbaty i przywieźć zdobytą wiedzę do swojego kraju, w którym herbata szybko stała się ważną częścią kultury.

Natchnąć resztę świata
Portugalscy kupcy i misjonarze byli prawdopodobnie pierwszymi Europejczykami, którzy spróbowali herbaty i przywieźli ze sobą jej próbki na Stary Kontynent. Holendrzy jako pierwsi sprowadzili do Europy cały statek z kontenerami zawierającymi herbatę.

Po ustaleniu punktu handlowego na Jawie, wysłano za jego pośrednictwem pierwszą przesyłkę z Chin do Holandii. Herbata szybko stała się modnym napojem w Holandii oraz w innych krajach kontynentalnej Europy Zachodniej, ale jej wysoka cena sprawiła, że pozostała domeną bogatych ludzi.

Wielka Brytania rozpoczyna dzień z herbatą
Nie było wzmianki o obecności herbaty w Wielkiej Brytanii do czasu, gdy Król Karol II nie poślubił portugalskiej księżniczki Katarzyny Braganza uzależnionej od herbaty. Jej miłość do tego napoju spowodowała, że herbata zaczęła być odbierana jako najwyższy standard mody na dworze, a stamtąd rozprzestrzeniła się na bogate kręgi arystokracji.

Problemy z zaparzaniem
Herbata stała się popularnym napojem w kawiarniach w Wielkiej Brytanii, ale nadal była towarem luksusowym ze względu na wysokie podatki płacone za jej import, które skłaniały do przemytu i podrabianiu produktu.


Herbata z Indii dla wszystkich
Przed 1834 r zdecydowana większość herbaty dostarczana była do Wielkiej Brytanii z Chin. W tym roku monopol handlu z Chinami dobiegł końca, importerzy zaczęli skupiać się na rosnącej herbacie w Indiach. Posunięcie to było gwarancją sukcesu. Już w 1888 roku eksport herbaty z Indii przewyższył dotychczasowy z Chin. Postęp przemysłowy przyspieszył również wyścig jaki toczyła herbata na drodze z innych kontynentów do Londynu, poprzez wprowadzenie statków parowych oraz otwarcie Kanału Sueskiego.

Herbata i empatia
Jesteśmy dumni, że herbaty Ahmad Tea zajęły szczególne miejsce w długim szeregu producentów  oraz degustatorów herbaty. Jesteśmy zadowoleni, że możemy kontynuować tradycje doskonałego produktu i obdarzać szacunkiem naszych producentów i konsumentów oraz przekazywać dalej wszystko to, czego nauczyli nas nasi przodkowie.